define işaretleri ve sembolleri, ermeni gömüsü, ermeni define işaretleri, gömü işaretleri.

Define İşaretleri

Defineler genellikle eski dönemlerden kalmış kıymetli hertür maddedir. Tarihi değeri olanlar genellikle müzelerimiz tarafından saklanır. Bu defineler genlde savaş zamanı kaçarken değerli eşyalarını saklayanların, hırsızlara karşı parasını gömüp de harcayamadan ölüp gidenlerin eşyalarıdır.

İşaretler Nasıl Türedi?

Defineler yıllar sonra çıkarılmak umuduyla gömüldükleri için kendilerini belli edecek işaretler ile nerede oldukları tarif edilmiştir. Bu ipuçlarına define işaretleri denir.

komur kuyusu ve anlami-define işaretleri

kuyu, gömü

KÖMÜR KUYULARININ ANLAMI :

Define işaretleri nden biri olan kömür kuyusu bazı yerlerde düz arazilerde yüzeyde toprağın karalaştığı, deşince yirmi-yirmibeş m. karelik alanlarda kömür ve ya demir cürfünün yoğun olarak çıkartıldığı, zamanında da orlarada taş yığını olduğunu biliyor ya da rast geliyoruz. Böyle yoğun kömür bulunan kuyularda kesinlikle define vardır. Eşkıya belgesinde bu tür define işaretleri yönteminin sıkça uygulandğını ve parayı gömdükten sonra da bir çeşit agacı üstünde yaktıklarını, demir cürfüyle üstünü kapattıklarını yazmakta idir. Bu çeşit definelere de kayada oval bir oyma yapılmış içte de parmak kırılarak ile “V” acısı verilip yer işaretlenmiştir. İyi bir çalışma yapılabilirse hazineye ulaşılabilir.
Çalışmalarınızda başarılar.

0 comments:

Design by araba gosu